Bestyrelsen havde besluttet, at vi afholder 2 workshops i sommerferien:
– ”sort/hvid”-fotografering og redigering
– ”flash ved solnedgang”-fotografering

I dag gennemførte vi den første (den anden kommer om 2 uger).
Vi mødtes foran indgangen til biblioteket på Kulturværftet kl 17.00.
Hold da op, der kom mange!
Vi var alt i alt 19 medlemmer, som ventede spændt på startskuddet fra de to tovholdere – Lars A og Martin.
Vi fik en introduktion til, hvad man skal se efter, når man tager billeder i sort/hvid (fx at det handler meget om kontrast, mønstre, strukturer, linjer osv., at man gerne må skrue op for ISO for at få et mere kornet billede, at tage skyer med i kompositionen hvis muligt osv.).
Det blev anbefalet, at sætte kameraets kreative indstillinger til sort/hvid (hvor man kunne også øge kontrasten og skarphed lidt) – det hjælper at lære at se verden uden farver – så får man en meget bedre fornemmelse af kontraster, mønstre osv.
Desuden anbefales det at gemme sine billeder i RAW+JPG.

Så blev det tid til at tage billeder og vi gik rundt i området enten i grupper eller alene. Kulturværftet samt Søfartsmuseet og Kronborg er jo et meget fint sted – der findes masser af gode motiver og baggrunde.
Vi var også heldig med vejret – det regnede ikke, og der var nogle flotte skyer.

Klokken 18.30 mødtes vi i vores klublokale, hvor alle medlemmer kom med deres bærbare.
Første opgave var at udvælge ens 3 bedste billeder.
Derefter viste og fortalte Martin og Lars A noget om konvertering af RAW-filer til s/h-billeder, hvilke skydere er bedst egnede til at få mere ud af billedet, øge kontrasten, gøre mere blød eller skarpt osv.
Og selvfølgelig blev det også vist, hvad man kunne gøre med farveskyderne (især med den blå).

Så fik medlemmerne tid til at øve sig med redigeringen, mens tovholderne gik rundt og hjalp.

Til sidst blev alle de redigerede billeder vist sammen med Jpg-filer, så man kunne se forskellen, og hvor fotografen havde haft sit fokus.
Spændende!

Det var i hvert fald en rigtig fin og lærerig workshop.
Og vi håber, at der kommer flere billeder i fremtiden fra vores medlemmer i sort/hvid!